Zabrudzenie na białym obuwiu – jak bezpiecznie się go pozbyć?

2023-07-26
Zabrudzenie na białym obuwiu – jak bezpiecznie się go pozbyć?

Białe trampki, baleriny, sneakersy czy espadryle nadają się do wykorzystania w stylizacjach o różnorodnym charakterze, zwłaszcza wiosennych i letnich, nadając im lekkości oraz świeżości.

Niestety nie ma róży bez kolców – białe obuwie, choć modne i efektowne, jest niezbyt praktyczne, ponieważ dość szybko ulega zabrudzeniu. Wystarczy krótki spacer piaszczystą ścieżką lub odrobina błota, żeby nasze białe buty straciły swój urok i zaczęły sprawiać wrażenie podniszczonych. Zabrudzone sznurówki można wyprać w pralce lub ręcznie; a czym wyczyścić białe buty, żeby przypadkiem ich nie zniszczyć? Czy niezbędny będzie zakup profesjonalnego preparatu do czyszczenia białych butów, czy też możemy zdać się na domowe sposoby?

Materiał ma znaczenie

Zanim przystąpimy do przywracania blasku naszym białym butom, warto mieć na uwadze fakt, że nie każda metoda czyszczenia nadaje się do zastosowania w przypadku każdego rodzaju obuwia. Wybierając sposób czyszczenia, musimy wziąć pod uwagę, z jakiego materiału wykonane są nasze buty: z tkaniny, skóry naturalnej, ekologicznej czy też zamszu. Warto pamiętać, że na przykład buty skórzane i zamszowe mogą ulec zniszczeniu podczas prania w pralce. Taki zabieg może mieć opłakane skutki również dla mających słomkową podeszwę espadryli, a także dla sportowych białych butów z siatki. Lepiej unikać też prania w pralce butów z ozdobami, np. koralikami lub ćwiekami.

Jeśli nie w pralce, to jak?

Nasze buty nie nadają się do prania w pralce? Nic straconego, zostało jeszcze sporo domowych metod do wyboru. Sprawdźmy więc, jak wyczyścić białe buty, którym nie służy nadmierny kontakt z wodą.

  • soda oczyszczona

Przygotowujemy roztwór z sody oczyszczonej w ilości 2-3 łyżeczek, wymieszanych z 1 szklanką wody. Następnie wystarczy zamoczyć w nim czystą ściereczkę i przecierać obuwie tak długo, aż efekt będzie zadowalający.

Jeżeli czyścimy sodą buty zamszowe, procedura jest nieco inna: posypujemy bowiem zabrudzenia sodą i przecieramy gumową szczoteczką do skór zamszowych.

  • sok z cytryny

Zasada jest podobna, jak w przypadku sody oczyszczonej, jednak do wody zamiast sody dodajemy 2-3 łyżeczki cytryny. Ściereczką namoczoną w tak sporządzonym roztworze czyścimy zabrudzone białe buty. Dodatkową korzyścią z zastosowania tej metody będzie świeży zapach naszego obuwia, który uzyskamy dzięki cytrynie.

  • ocet

Metoda z wykorzystaniem octu polecana jest w przypadku zabrudzonych butów ze skóry naturalnej lub zamszowej. Na zwilżoną ściereczkę nalewamy łyżeczkę octu i przecieramy buty, a na sam koniec delikatnie przemywamy je wodą.

  • proszek do prania

Niewielką ilość proszku rozprowadzamy w ciepłej wodzie, namaczamy ściereczkę i czyścimy buty. Uzyskany roztwór możemy wykorzystać do wyprania sznurówek. Zamiast proszku możemy użyć także płynu do prania albo szarego mydła.

  • płyn do mycia naczyń

W przypadku tej metody nie trzeba rozpuszczać płynu do naczyń w wodzie, a jedynie nabrać odrobinę na nawilżoną ściereczkę i umyć białe buty. Jeśli jednak obawiamy się, że detergent zadziała zbyt mocno, możemy wymieszać go z ciepłą wodą w stosunku 3:1.

  • pasta do zębów

Na szczoteczkę do zębów nakładamy niewielką ilość pasty do zębów, najlepiej wybielającej, a następnie szorujemy zabrudzone powierzchnie naszego obuwia. Po zakończeniu czyszczenia przecieramy buty wilgotną ściereczką, aby usunąć z nich resztki pasty do zębów. Ten sposób nie nadaje się do zastosowania w przypadku sportowych butów z siatki, ponieważ do ich czyszczenia nie należy używać szczotek.

Odświeżając białe buty, nie zapominajmy też o wyczyszczeniu podeszew. W tym celu można użyć mleczka do czyszczenia łazienek, które nanosimy na gąbkę. Ponieważ tego typu detergenty mają dość silne działanie, lepiej nie stosować ich do czyszczenia cholewki buta.

Pranie obuwia w pralce – można, ale...

Pranie białych butów w pralce to dość ekstremalny zabieg, podczas którego najmniej ucierpi obuwie tekstylne, np. trampki. Można zaryzykować również wypranie w pralce butów ze skóry ekologicznej, jednak warto pamiętać, że mogą się one odkształcić lub rozkleić. Najlepiej stosować tę metodę ostrożnie i tylko wtedy, jeśli zawiodą mniej inwazyjne sposoby.

Po wyciągnięciu sznurówek buty oczyszczamy z większego brudu (błoto, kamienie), wkładamy do worka do prania lub poszewki (każdy but osobno), a następnie do pralki. Dobrze jest dołożyć coś miękkiego, np. ręcznik, żeby buty nie obijały się o bęben pralki. Obuwie pierzemy w proszku lub płynie do prania, w temperaturze nie większej niż 40°C, wybierając jak najkrótszy program bez wirowania.

Po praniu buty suszymy naturalnie, z dala od grzejników, unikając też silnego słońca. Dobrze jest wypchać obuwie gazetami lub użyć prawideł, aby nie straciło kształtu.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2023
pixel