2015-07-14

Buty trekkingowe - co należy o nich wiedzieć?

Dla miłośników pieszych wędrówek oraz wspinaczki górskiej obuwie trekkingowe jest jednym z najistotniejszych elementów ubioru. Pozwala na poruszanie się w trudnym, nierównym czy kamienistym terenie, zabezpiecza stopę oraz amortyzuje wszelkie wstrząsy. Buty trekkingowe to zakup przynajmniej na dwa sezony, dlatego warto wybrać model, które będzie spełniał nasze oczekiwania. Obecnie na polskim rynku wiele firm oferuje obuwie trekkingowe, różniące się materiałami wykonania, rodzajem podeszwy, bieżnikiem czy kolorem. Jest w czym wybierać!

Na co zwracać uwagę podczas wybierania konkretnego modelu obuwia trekkingowego?

 

  • Wysokość buta ? buty trekkingowe dostępne są w dwóch podstawowych fasonach: pod kostkę nad kostkę. Nie jest regułą, iż te pierwsze najlepiej sprawdzają się w okresach wiosenno-letnich, a drugie zaś wyłącznie zimą. Warto sprawdzić, który model obuwia zapewniam nam więcej komfortu. Wysoki but doskonale usztywnia kostkę i chroni staw skokowy, niższe buty są znacząco lżejsze.

  • Cholewka ? cholewka buta powinna być stworzona z trwałego materiału. Najczęściej wykorzystywane to skóra, zamsz, nubuk. Materiały te są odporne na działanie wilgoci, chronią przed chłodem. Odpowiednia impregnacja sprawi, iż obuwie o takiej cholewce będzie służyło nam wiele lat.

  • Wzmocnienie noska ? nosek w obuwiu trekkingowym to niezwykle ważny element, narażony na uderzenia oraz ścieranie. Nosek wykonany z trwałego materiału (guma, tworzywo sztuczne) jest najlepszą ochroną dla palców ? podczas chodzenia nosek amortyzuje wszelkie uderzenia i gwarantuje większy komfort dla przedniej części stopy.

  • Wyściółka ? odpowiednia wyściółka buta trekkingowego powinna spełniać kilka funkcji. Przede wszystkim delikatnie amortyzuje ona wstrząsy oraz uderzenia podczas chodzenia. Miękka wyściółka pozwala na zwiększenie komfortu stopy, nawet po wielogodzinnej wędrówce. Wyściółka powinna pozwalać na przepuszczanie powietrza ? to warunek, aby stopa była dobrze wentylowana. Wyściółka nie powinna być również stworzona z materiału, który będzie powodował namnażanie się bakterii.

  • Wkładka ? buty trekkingowe to obuwie, w którym z założenia spędza się kilka godzin podczas intensywnego ruchu. Często obuwie trekkingowe wykorzystywane jest w trudnych, zimowych warunkach.

  • Usztywnienie ? celem usztywniania jest przede wszystkim ochrona kostki. Dzięki usztywnieniu, nawet podczas wspinaczki po kamienistym terenie, noga będzie układała się prawidłowo i zmniejsza się ryzyko bolesnej kontuzji.

  • Podeszwa ? podeszwa buta trekkingowego tworzona jest najczęściej z materiałów syntetycznych z dodatkiem gumy lub kauczuku. Takie rozwiązanie sprawia, iż obuwie doskonale sprawdza się w nierównym terenie, może być też przydatne podczas poruszania się po śliskim gruncie. Podeszwa powinna być zaopatrzona w dobrej jakości bieżnik ? bieżnik zapewnia przyczepność obuwia do podłoża, pozwala niwelować wstrząsy, chroni przed niekontrolowanym poślizgiem.

 

Wybierając obuwie trekkingowego możemy wybierać pomiędzy modelami dla pań, panów oraz dzieci. Warto przymierzyć kilka czy nawet kilkanaście par, aby mieć pewność, iż wybrany model sprawdzi się na szlaku.

 

 

pixel