2019-10-31

Choroby stóp i buty specjalnego przeznaczenia

Choroby i defekty stóp to powszechny problem, który dotyka zarówno dzieci, jak i osoby w wieku dorosłym. Na szczęście odpowiednio dobrane obuwie pozwoli zwiększyć komfort podczas chodzenia!

Deformacje stóp wynikające z budowy ciała lub też ze zmian zwyrodnieniowych są powszechnym problemem Polaków – mówią o tym zarówno ortopedzi, jak i fizjoterapeuci. Zmiany takie mogą często prowadzić do bólu podczas chodzenia czy biegania, warto więc skontaktować się ze specjalistą, aby dobrać odpowiednie buty czy wkładki ortopedyczne.

Palce młotkowate
Schorzenie nazywane palcami młotkowatymi to przykurcz zgięciowy w kierunku stopy, dotykający najczęściej drugiego palca u stóp. Zdecydowana większość chorych cierpi na przykurcz trwały, co oznacza, że nie są oni w stanie wyprostować palca. Przyczyną tej choroby jest przede wszystkim długotrwałe noszenie zbyt ciasnego lub małego obuwia. W przypadku pań choroba ta związana jest z noszeniem obuwia na obcasie, kiedy stopa opiera się na przedniej części podeszwy. Leczenie palców młotkowatych polega przede wszystkim na zmianie obuwia na płaskie i z szerszymi noskami. Możliwe jest także wykorzystanie specjalnych ortez.



Płaskostopie – problem dzieci i dorosłych
Płaskostopie kojarzy się nam głównie z dziećmi – warto wiedzieć, że problem ten dotyczy również osób dorosłych. Płaskostopiem nazywamy zanik lub całkowity brak naturalnego wysklepienia stopy. Zignorowanie płaskostopia będzie prowadziło do problemów z wiązadłami i stawami, może także przyczynić się do powstawania palucha koślawego. Płaskostopie często objawia się bólem, który uniemożliwia swobodne chodzenie. Wcześnie wykryte płaskostopie można leczyć – ortopeda przede wszystkim zdiagnozuje rodzaj tej choroby, zaleci odpowiednie ćwiczenia i wkładki obuwnicze.

Cukrzyca i jej powikłania
Stopa cukrzycowa jest powszechną nazwy powikłań występujących przy cukrzycy typu II. Objawem tej choroby jest silnie niedokrwienie stóp, stopniowe zmniejszanie wrażliwości bólowej, utrudnione gojenie się ran. Osłabiona struktura kości i stawów z czasem powoduje również deformację stopy, co dodatkowo może utrudniać chodzenie.

Osoby chore na cukrzyce zachęcane są do odwiedzin u ortopedy i dobranie odpowiednio profilowanego obuwia, które wspomoże codzienne chodzenie i zminimalizuje ból. Zadaniem odpowiednich wkładek jest także powstrzymanie dalszej degeneracji tkanek. 
pixel