2018-11-23

Dysfunkcje stóp - dobierz wygodne buty!

Dyskomfort podczas chodzenia może być spowodowany chorobami lub dysfunkcją stóp. Odpowiednie rozpoznanie pozwoli na dopasowanie metod leczenia… i odpowiednich butów! 

Wśród najpowszechniejszych schorzeń stóp wymienia się ostrogi piętowe, palce młotkowate, haluksy – z tymi problemami Polacy najczęściej przychodzą po pomoc do lekarzy. Proces leczenia czy łagodzenia objawów może okazać się długotrwały. Na szczęście dzisiaj, poza lekami i zabiegami ortopedycznymi możemy korzystać także z obuwia dedykowanego konkretnym schorzeniom. 

Cukrzyca i stopa cukrzycowa 
Cukrzyca to niezwykle uciążliwa choroba – nieleczona prowadzi do szybkiego pogarszania się stanu zdrowia. Stopa cukrzycowa jest schorzeniem pojawiającym się w przypadku cukrzycy nieleczonej lub leczonej w zły sposób. Objawia się niedokrwieniem stóp, utrudnieniem gojenia ran, bólem, deformacją. Leczenie stopy cukrzycowej wymaga odpowiedniej terapii, konkretnych leków i cierpliwości. Niezbędne jest także dobranie odpowiednich butów. Buty dla cukrzyków charakteryzują się bardzo miękką wyściółką wnętrza, przez co minimalizowane jest ryzyko obtarć czy ucisku. Dla większego komfortu obuwie takie najczęściej zapinane jest na rzepy, które pozwalają na bieżąco dopasowywać tęgość. Aby zapewnić stopom wygodę do produkcji obuwia dla cukrzyków wykorzystywana jest naturalna skóra, zapewniająca wysoki poziom wentylacji.  

Haluksy – wstydliwy problem, z którym można walczyć!
Haluks, czyli paluch koślawy, to choroba zwyrodnieniowa, pojawiająca się najczęściej po 40. roku życia. Problem ten dotyka przede wszystkim kobiet i wynika z noszenia przez długi czas źle dopasowanego czy małego obuwia. Co ciekawe, haluksy są dziedziczne. Paluch koślawy znacząco utrudnia chodzenie, powoduje ból, dyskomfort, z czasem mogą pojawić się również stany zapalne, pieczenie, obrzmienie. Metodą na zmniejszenie tych dolegliwości jest stosowanie klinów i nakładek, których zadaniem jest delikatna korekta ustawienia palca. W skrajnych przypadkach zalecane jest leczenie operacyjne. Podstawą w walce z tych schorzeniem jest wybieranie obuwia wygodnego, w którym nasza stopa nie jest ściśnięta i narażona na urazy. Marką, która oferuje swoje produkty szczególnie wymagającym użytkownikom jest firma Rieker. 



Palce młotkowate – bolesny problem wielu Polaków
Palcem młotkowatym nazywamy przykurcz zgięciowy najczęściej drugiego palca u stóp. Charakterystycznym objawem jest zgięcie palca w kierunku podeszwy stopy. Zdecydowana większość chorych cierpi na przykurcz utrwalony, kiedy palce na stałe pozostaje w tej pozycji i niemożliwe jest ich wyprostowanie. Przyczyną tej choroby jest przede wszystkim noszenie za krótkiego obuwia, w przypadku pań również noszenie obuwia na wysokim obcasie. Szacuje się, że przypadłość ta dotyka częściej kobiet, a zapadalność na chorobę wzrasta po 50. roku życia. Jak leczyć palce młotkowate? Przede wszystkim zaleca się zmianę obuwia na płaskie z szerszymi noskami, aby palce miały więcej miejsca. Zalecane jest również stosowanie specjalnych ortez, których zadaniem jest ochrona stawu międzypaliczkowego.

Komfortowo również w domu! 
Szukając metod na zmniejszenie dolegliwości bólowych podczas chodzenia nie powinniśmy zapominać o zapewnieniu sobie wysokiego komfortu również w domu. Warto szukać pantofli domowych dedykowanych konkretnym schorzeniom, pantofli o wyższej tęgości.
pixel