Jak dbać o czarne buty i w jaki sposób je czyścić?

2024-08-27
Jak dbać o czarne buty i w jaki sposób je czyścić?

Wiele poradników dotyczy czyszczenia jasnego obuwia, które jest bardziej podatne na zabrudzenia. Co jednak z czarnymi butami? Ich ciemny kolor łatwiej płowieje, a zanieczyszczenia nie zawsze schodzą tak łatwo, jak moglibyśmy sobie tego życzyć. Sprawdź, jak dbać o czarne buty, by nie doprowadzić do ich uszkodzenia!

Obuwie może być wykonane z różnych gatunków skóry, a także tkaniny czy sztucznych materiałów. Każdy ich rodzaj wymaga innej pielęgnacji. Mimo że zabrudzenia bywają na nich mniej zauważalne, trzeba je też regularnie czyścić. Pielęgnacja czarnego obuwia powinna być tak samo uważna jak w przypadku wszystkich innych butów. Podpowiadamy, jak ją przeprowadzać, by dawała dobre efekty, a obuwie po niej wytrzymywało wiele sezonów.

Czarne buty – najpopularniejsze, a często zaniedbywane

Chyba każdy ma w szafie przynajmniej jedną parę czarnych butów – czy to eleganckie obuwie do garnituru lub sukienki, czy sportowe buty idealne na trening i do trekkingu, czy zwykłe obuwie codzienne. W wielu sklepach to właśnie czarnych butów sprzedaje się najwięcej. Na przykład czarne kozaki damskie są jednymi z najpopularniejszych modeli, a jeśli chodzi o obuwie męskie, czarne półbuty pojawiają się na półkach najczęściej.

Jednocześnie wiele osób traktuje buty w tym kolorze nieco po macoszemu. Nieodpowiednia pielęgnacja czarnego obuwia lub jej całkowity brak ma negatywny wpływ na stan butów. Przede wszystkim powoduje, że służą nam o wiele krócej – z kilku sezonów może się zrobić jeden. To z kolei oznacza konieczność wymiany obuwia na nowe znacznie częściej, niż miało się w planie, co pociąga za sobą większe wydatki. Co więcej, niezadbane czarne buty wyglądają po prostu nieestetycznie – mogą blaknąć, a rysy są na nich bardzo dobrze widoczne. Sprawdźmy zatem, jak dbać o czarne obuwie!

Jak dbać o czarne buty skórzane?

Okazuje się, że samo pastowanie nie wystarczy. W pierwszej kolejności trzeba usunąć stare warstwy pasty, które pozostają na butach, nawet jeżeli wydaje się nam, że ich powierzchnia nie jest już chroniona. Najlepiej usunąć pastę za pomocą specjalnego szamponu do butów, który rozrabia się z ciepłą wodą i nakłada na obuwie za pomocą ściereczki. Jeśli buty są pokryte piaskiem, ziemią czy solą drogową, należy je przed tym delikatnie przetrzeć szczotką z miękkim włosiem.

To, jakie kosmetyki pielęgnacyjne zastosujesz potem, zależy od rodzaju skóry licowej, z którego wykonano daną parę butów:

  • Skóra pigmentowana, czyli kolorowa, wymaga zastosowania preparatów zawierających substancje natłuszczające – na przykład wosk.

  • Skóra tłusta wymaga natłuszczającej pasty.

  • Skóra anilinowa o chropowatej powierzchni wymaga natłuszczenia za pomocą delikatnej, miękkiej ściereczki, tak aby nie powstały zadrapania ani rysy.

Natłuszczenie należy wykonać w momencie, gdy buty całkowicie wyschną po czyszczeniu. Po wsiąknięciu kosmetyków oczyszczających warto dodatkowo zapastować buty czarną pastą, aby dobrze się prezentowały. Zimą, w przypadku kozaków czy botków, warto również zastosować impregnat, który ochroni buty przed działaniem błota pośniegowego, w którego skład wchodzi między innymi sól drogowa.

Jak dbać o czarne buty zamszowe?

Takie obuwie to zazwyczaj ozdobne damskie mokasyny czy męskie półbuty typu szczurki. W ich przypadku czyszczenie czarnego obuwia powinno przebiegać na sucho, czyli przez szczotkowanie. To sposób na usunięcie wszelkich zanieczyszczeń mechanicznych, takich jak piach, a także plamy. Warto się zaopatrzyć w specjalną szczotkę do zamszu, a także gumkę do tego materiału, która znacznie ułatwia usuwanie uporczywych zabrudzeń. Czasem jednak konieczne jest umycie obuwia zamszowego – nawet czarnego. Należy to robić etapami:

  1. Szczotkowanie w celu usunięcia zabrudzeń.

  2. Mycie szamponem do zamszu – należy to robić delikatne, wykonując koliste ruchy małą szczoteczką.

  3. Wysychanie – trwa nawet do 12 godzin i nie należy go w żaden sposób przyspieszać.

  4. Nakładanie kosmetyków: renowatora, który ma czarny kolor i przywraca butom oryginalną barwę, a także impregnatora chroniącego przed wilgocią.

Jak dbać o czarne buty materiałowe?

Większość butów z siateczki czy tkanin można prać w pralce lub ręcznie z zachowaniem odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Warto jednak pamiętać, by nie wystawiać ich do schnięcia na bezpośrednie działanie słońca. Może to bowiem sprawiać, że kolory wyblakną, a także dojdzie do osłabienia kleju szewskiego, co może spowodować rozchodzenie się poszczególnych elementów. Wszelkie silniejsze zabrudzenia należy usuwać za pomocą szamponu do obuwia albo delikatnego mydła rozrobionego z ciepłą wodą.

Warto szczególnie uważać przy czyszczeniu butów sportowych, przeznaczonych na przykład do biegania. Często są one wykonane z lekkiej siateczki, która umożliwia stopom oddychanie. Jednocześnie materiał ten jest bardzo delikatny i podatny na przetarcia. W przypadku czarnego obuwia wszelkie zabrudzenia od potu mogą pozostawiać ślady w formie białych linii. W takim przypadku warto wyczyścić obuwie na mokro, a potem zostawić do wyschnięcia na świeżym powietrzu, z dala od źródeł ciepła i nie na słońcu.

Warto mieć na uwadze, że czarne obuwie wymaga również pielęgnacji, która pozwoli zachować oryginalny kolor. Do wszelkich zabiegów dobrze jest używać preparatów o barwie zbliżonej odcieniem do samych butów.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2024
pixel