2017-02-14 Jak odświeżyć wiosenne obuwie? |
Zbliżająca się wiosna to idealny moment na wyciągnięcie z szaf wiosennego obuwia. Po zimie wymaga ono czyszczenia, pastowania i odświeżenia. Jakie procedury są najważniejsze? Jakie kosmetyki wykorzystać, aby obuwie odzyskało dawny blask?
Podstawą jest przyjrzenie się obuwiu z bliska i oszacowanie strat – zapobiegawczy z pewnością zadbali o to, aby na zimę obuwie doczyścić, wysuszyć oraz odpowiednio zabezpieczyć podczas pakowania. Jeśli nie zrobiliśmy tego – nic straconego. Musimy jedynie poświęcić nieco czasu naszym butom.
Podstawą jest cholewka i podeszwa. Cholewka najczęściej jest zakurzona, może nosić ślady zabrudzeń, dodatkowo skóra może być odgięta. Niestety, na ten ostatni problem niewiele możemy poradzić. W zależności od rodzaju materiału wierzchniego dobieramy konkretny rodzaj czyszczenia (skóra licowa – szmatka nasączona wodą z mydłem, zamsz – gumka obuwnicza, tkaniny tekstylne – szczoteczka nasączona mydłem). Zanim jednak zaczniemy czyścić koniecznie sprawdźmy na niewielkim kawałku materiału czy nie odbarwi się on! Sznurowane obuwie będzie wymagało wymiany sznurówek lub też ich dokładnego prania. W praktyce jednak wychodzi, że rzadko kiedy udaje się usuną brud wnikający w zagięcia sznurówek, np. w obuwiu sportowym. Wymiana obcasów! Niezwykle ważne jest wymiana obcasów – dotyczy to zarówno obuwia damskiego, jak i wizytowego obuwia męskiego. Podczas codziennego użytkowania obcasy ścierają się – jeśli nie dopilnujemy wymiany zniszczeniu ulegnie również dolna część zapiętka. Jeśli zależy nam na podwyższonej odporności na ścieranie tego elementu powinniśmy powiedzieć o tym szewcowi, oddając mu obuwie do reperacji. Sam szewc zwróci również uwagę na to, w jakim stanie jest podeszwa – przy intensywnym użytkowaniu ona również może ulec całkowitemu starciu i przebiciu. Szewc zerknie również do wnętrza buta, właśnie na zapiętek i oceni czy koniecznie jest jego wzmocnienie. Jest to część buta, która ulega najszybszej degradacji. Nie zapomnij o wkładkach! Podczas dorocznej konserwacji obuwia letniego wiele osób zapomina o wnętrzu buta – to spory błąd. Wnętrze buta narażone jest na działanie wilgoci, którą cenią liczne bakterie i grzyby! Podstawa jest wymiana wkładek obuwniczych – powinniśmy robić to dość często lub też prać, jeśli istnieje taka możliwość. Dzięki temu zachowamy świeżość wewnątrz buta. Dobrym pomysłem jest także regularne stosowanie dezodorantów do obuwia, aby zminimalizować nieprzyjemne zapachy. |