Jak postępować z przemoczonym obuwiem?

2020-02-28
Jak postępować z przemoczonym obuwiem?
Przemoczone obuwie w okresie zimy i wczesnej wiosny jest powszechnym problemem. Wynika nie tylko ze złej budowy samych butów, ale i braku impregnacji. Jak poradzić sobie z przemoczonymi butami ze skór naturalnych? Jakie zabiegi stosować, a czego unikać, aby nie zniszczyć obuwia?

Cholewka naszych butów wyjściowych jest stale narażona na różnorodne czynniki mające wpływ na jej strukturę. Wśród nich woda jest najbardziej niebezpieczna: przemoczone obuwie skórzane może stracić nie tylko swój kolor, ale i fason. Jak radzić sobie w takich sytuacjach?

Przemoczone obuwie: pierwsze kroki

Pierwszy, co musimy zrobić z butami po powrocie do domu to wyjęcie wkładek wewnętrznych, sznurowadeł i wyczyszczenie butów z ewentualnych zabrudzeń. Przemoczone kolejny raz wkładki po prostu wyrzućmy – wilgotne wnętrze wkładki jest idealnym miejscem do rozwoju bakterii, które nie tylko powodują nieprzyjemny zapach, ale też mogą wpływać na nasze zdrowie.

Jak prawidłowo suszyć obuwie skórzane?

Suszenie obuwia skórzanego wymaga czasu – niedopuszczalne jest postawienie butów przy kaloryferze czy kominku, aby wyschły szybciej. Takie działanie może doprowadzić do deformacji skóry, jak również do jej pękania – to proces, które nie możemy już cofnąć.

Przemoczone obuwie skórzane powinno być pozostawione w suchymi i przewiewnym miejscu, gdzie stopniowo będzie ono oddawało wilgoć. Aby nieco przyspieszyć ten proces warto zastosować stary sposób naszych rodziców: do wnętrza buta wkładać i co jakiś czas wymieniać zmięty papier. Papier posiada właściwości higroskopijne, przez co będzie wychwytywał wilgoć, umożliwiając szybsze wysuszenie obuwia od wewnątrz.

Pielęgnacja obuwia przemoczonego

Kiedy skutecznie uda nam się wysuszyć obuwie warto przystąpić do zabiegów, które odświeżą wnętrze buta i sprawią, że but będzie mniej podatny na wilgoć. Pierwszym krokiem powinna być wymiana wkładki na nową i świeżą – wkładki znajdziemy we wszystkich sklepach obuwniczych. Kolejny krok to zastosowanie dezodorantu antybakteryjnego – stosujemy go we wnętrzu buta. Pozwoli on pozbyć się nieprzyjemnego zapachu i zneutralizuje działanie bakterii.

Chcąc zabezpieczyć nasze obuwie skórzane przed wilgocią konieczna jest jego impregnacja. W przypadku czółenek skórzanych wykonanych ze skór licowych do impregnacji stosujemy pasty i balsamy w dedykowanym kolorze. Pasta sprawi też, że skóra stanie się bardziej elastyczna i nawilżona. Zamsz i nubuk impregnujemy za pomocą impregnatów w aerozolach.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
pixel