2015-09-29

Jak powstają buty?

Niewiele z nas zastanawia się, jaką drogę przebyło obuwie które nosimy, zanim dotarło do sklepu. Warto przyjrzeć się metodom tworzenia obuwia, gdyż pozwoli nam to wybrać wysokiej klasy produkt, odporny na uszkodzenia mechaniczne.

 

Obecnie buty tworzone są obecnie przy pomocy programów komputerowych, ale można zamawiać je również u szewca czy w firmach, które wykonują się w całości ręcznie. Oczywiście każdy z nich będzie tworzony nieco innymi metodami, różny będzie również czas oczekiwania na efekt końcowy. W przypadku dużych firm oferujących obuwie proces ten jest całkowicie zautomatyzowany, a nad samym procesem czuwają osoby odpowiednio przeszkolone. Kiedy obuwie zamawiane jest u szewca konieczne jest zdjęcie rozmiarów stopy. W przypadku butów wykonywanych na zamówienie najczęściej konieczne jest wyłącznie podanie rozmiaru obuwia oraz osobistych preferencji dotyczących wykorzystanych materiałów. Ostatnia metoda tworzenia obuwia staje się coraz popularniejsza, chociaż pewnością nie można nazwać ją tanią. Popularność wynika z prostoty zamówienia oraz braku konieczności wychodzenia z domu.

 

Po pierwsze ? unikatowy projekt!

Pierwszym krokiem do stworzenia pięknego i funkcjonalnego obuwia jest stworzenie odpowiedniego projektu. Początkowo powstaje on na papierze. Projektanci przenoszą na papier pomysły dotyczące modelu buta, jego detali. W rysunku konieczne jest uchwycenie zarówno cholewki, obcasa, jak i kształtu buta. Kolejno rysunek musi zostać przeniesiony na program komputerowy, który obecnie znacząco ułatwia tworzenie obuwia. Programy graficzne do tego przeznaczone pomagają w szybkiej pracy oraz korygują ewentualne błędy obliczeniowe popełnione przez projektanta.

 

W przypadku klasycznych pracowni obuwniczych projekt przenoszony jest kolejno na kopyto, czyli model stopy. Duże firmy najczęściej ten etap również wykonują komputerowo ? pozwala to na znaczną oszczędność czasu. W przypadku niewielkich pracowni obuwniczych, gdzie obuwie tworzone jest na zamówienie, kopyto jest w pełni realne, wykonane najczęściej z drewna lub plastiku. Na takie drewniane kopyto naklejane są kawałki taśmy, które później mają być wykorzystane do tworzenia modelu. Na taśmie malowane są poszczególne elementy cholewki. Kolejno taśma ściągana jest z kopyta i naklejana na karton. Tego rodzaju czynności mogą przywodzić na myśl rysowanie szablonu elementów danego ubrania na tkaninie. Poza wykrojami konkretnych elementów konieczne jest jeszcze uwzględnienie w nich odpowiedniej ilości miejsca na szwy.
Na podstawie elementów narysowanych na kartonie wykrawane są już elementy skóry. Na jedną parę butów przypada zazwyczaj ok. 20-30 elementów, które są ze sobą zszywane.

 

Wybór odpowiednich materiałów

Niezwykle istotnym zagadnieniem jest dobranie odpowiedniego materiału. Firmy obuwnicze dysponują dziesiątkami wzorników, które wykorzystywane są w konkretnych modelach obuwia. Warto dodać, ze inne materiały wykorzystywane są do tworzeni eleganckiego obuwia wizytowego, a inne do tworzenia butów sportowych czy casualowych. W przypadku cholewki najczęściej wykorzystywane materiały to skóry naturalne (lico, zamsz, nubuk), skóry syntetyczne, grube tkaniny bawełniane, również materiały nietypowe, takie jak guma czy kauczuk. Kiedy tworzone są buty trekkingowe producenci często sięgają po materiały impregnowane, które odporne są na działanie wody. Konieczne jest również dopasowanie pasujących kolorystycznie nici.

 

Podeszwa do zadań specjalnych

Wybór odpowiedniej podeszwy jest kluczowy ? inne materiały wybierane są do obuwia codziennego, domowego, a zupełnie inne do obuwia przeznaczonego do długich, górskich wędrówek. W przypadku konkretnego modelu podeszwy odlewane są z wybranego rodzaju tworzywa sztucznego. Podeszwa może być tworzona z dodatkiem materiałów antypoślizgowych, które wspomagają stabilny chód. Podeszwa jest przyklejana do buta przy pomocy specjalistycznego kleju. Aby lepiej łączył on materiał oraz podeszwę podgrzewa się całość ten konstrukcji i dociska specjalną prasą.

Produkcja!

Kiedy wszystkie elementy są ze sobą odpowiednio połączone oraz nie ma konieczności wprowadzania poprawek but jest oddawany do produkcji masowej ? to w przypadku dużych producentów obuwniczych. Przyjęty do realizacji szablon jest pomniejszany lub zwiększany, wszystko w zależności od rozmiaru, jaki pragnie się uzyskać. Na podstawie szablonów wykonuje się również wykrojniki do innych materiałów wykorzystywanych do produkcji: pianki, podszewki, usztywnień.

 

Podczas maszynowego wycinania kolejnych elementów skórzanych pracownicy zatrudnieni w danym zakładzie muszą odpowiednio ścieniać ich brzegi. Zabieg ten pozwala zminimalizować ryzyko obcierania nowego obuwia. Czynność ta wymaga niesamowitej precyzji ? im bardziej dokładnie zostanie ona wykonana, tym lepiej dopasowany but trafi na nasze nogi. Wykrojone i ścienione elementy trafiają do szwalni ? tam są one łączone przy pomocy specjalistycznych maszyn, również tych przeznaczonych do zszywania kawałków skóry. Kolejno but trafia do hal montażowych, gdzie jest on odpowiednio kształtowany i mocowany przy pomocy nitów, ćwieków i innych materiałów. Na tym etapie w górnych częściach cholewki tworzone są dziurkowania przeznaczone na sznurówki.

 

Jednym z ostatnich etapów jest wklejenie do butów wyściółek. Również w tym wypadku producent musi zadecydować, jaki materiał zostanie wykorzystany dla konkretnego modelu. Wyściółki mogą być tworzone z koca obuwniczego, miękkiego futerka syntetycznego, ociepliny, kożuszka.

 

pixel