2018-12-21

Jak prawidłowo pastować buty?

Pastowanie jest podstawowym procesem pielęgnacyjnym obuwia skórzanego. Jak robić to w sposób prawidłowy? Jakich preparatów używać?

Czyste i zadbane buty należą do kanonu eleganckiej garderoby. Dotyczy to przede wszystkim obuwia skórzanego, które w przypadku zaniechania pielęgnacji prezentuje się fatalnie. Okazuje się jednak, że wystarczy kilka podstawowych zabiegów, aby buty odzyskały blask. To, jak długo i będziemy „pracować” nad konkretną parą butów zależy w głównej mierze od ich stanu. W przypadku obuwia zabrudzonego i długo nieużywanego konieczny będzie czas i cierpliwości. Jeśli zaś zabieramy się do czyszczenia butów stale użytkowanych może się okazać, że potrzeba będzie mniej pracy. Od czego zacząć?

Skompletuj niezbędne narzędzia i preparaty!
Zanim zaczniemy jakiekolwiek prace przy naszych butach konieczne będzie skompletowanie narzędzi. Pod ręką powinniśmy mieć czyste, bawełniane ściereczki, jak również pasty czy balsamy dopasowane do rodzaju cholewki. Przydatne okażą się również szczotki z miękkiego włosia oraz impregnat do obuwia na zimę.

Czyszczenie przed pastowaniem
Przed przystąpieniem do pastowania konieczne jest dokładne wyczyszczenie butów. W tym celu wyciągamy sznurówki i dokonujemy oględzin – wszystkie zabrudzenia muszą zostać usunięte! Myjemy również podeszwę, aby w czasie pastowania nie ubrudzić się. Obuwie skórzane myjemy delikatnie czystą ściereczką zwilżoną wodą uważając, aby obuwia nie przemoczyć! Konieczne jest także wysuszenie butów po czyszczeniu – nigdy jednak nie stawiajmy obuwia skórzanego przy kaloryferze czy innym źródle ciepła. Jeśli nie ma konieczności czyszczenia obuwia na mokro wystarczy przetrzeć je szczotką z delikatnym włosiem, aby usunąć kurz.



Pastowanie
Pastowanie wykonujemy bawełnianą szmatką, która ciasno owijamy na palce. Nie nabierajmy za dużo produktu – wyłącznie tyle, ile konieczne będzie do danego elementu cholewki. Pastowanie zaczynamy od czubka butów, przez środek i boki, kończąc na pięcie. Nie zapominajmy o wypastowaniu boków obcasa i podeszwy! Po nałożeniu pasty odstawiamy buty, aby preparat mógł się wchłonąć.

Polerowanie
Po kilku godzinach możemy przystąpić do polerowania – w tym celu używamy czystej, bawełnianej ściereczki. Znawcy tematu są zdania, że aby osiągnąć jak najlepszy efekt polerowanie również możemy podzielić na kilka etapów. Ostatni to polerowanie delikatnie zwilżoną ściereczką – wilgoć lekko zmiękczy nałożoną pastę i powstanie połysk.

Wskazówki dla użytkowników obuwia skórzanego
Jeśli chcemy korzystać z naszych skórzanych butów jak najdłużej starajmy się nie nosić tej samej pary każdego dnia. Kiedy obuwie skórzane nie jest użytkowane koniecznie korzystajmy z drewnianych prawideł, które pozwolą na zachowanie odpowiedniego fasonu buta. Regularne czyszczenie i pastowanie obuwia skórzanego znacząco wydłużą żywotność buta.
pixel