Jak wybrać buty dla przedszkolaka?
Obuwie dla dziecka, które chodzi do przedszkola, musi być odpowiednio dopasowane. Najważniejszy jest bowiem komfort malucha. Jak wybierać buty przedszkolne? Na jakie modele warto postawić, a czego unikać? Oto kilka przydatnych wskazówek!
Wygodne, łatwe w zapięciu i dopasowane pod względem rozmiaru – w teorii są to wszystkie wymagania, które muszą spełniać buty dla przedszkolaka. W praktyce jednak nie jest to takie łatwe. Nie dość, że dzieci mają własne preferencje, to jeszcze nie wszystkie buty, które im się podobają, są w rzeczywistości odpowiednie dla ich stale i szybko rosnącej stopy. Oto kilka podpowiedzi, na co zwrócić uwagę podczas doboru obuwia dla przedszkolaka.
Nic nie przebije nagiej stopy!
Na początek warto zaznaczyć, że nic nie przebije chodzenia na bosaka! Możliwość swobodnego poruszania i dotykania podłoża wszystkimi częściami stopy sprawia, że dziecko odbiera dodatkowe bodźce. Ponadto bez buta stopa nie jest uciskana, a dziecko stawia ją w sposób całkowicie naturalny, tym samym prawidłowo rozwijając swój układ ruchu.
Niestety w przedszkolu nie zawsze można chodzić na bosaka. Dlaczego obuwie jest wymagane przez wiele placówek? Przede wszystkim dzieci w grupie jest kilkanaście, a czasem jeszcze więcej. W takich okolicznościach trudno zapobiec bolesnym nadepnięciem na klocek czy zrzucenie zabawki na stopę kolegi albo koleżanki. Poza tym w przedszkolu dziecko może zaczepić stopą o meble – na przykład stolik czy krzesełko, co również powoduje bolesne kontuzje. W końcu poruszanie się po podłogach i dywanach, po których chodzą również dorośli w butach, może być zwyczajnie nieprzyjemne i niehigieniczne – zwłaszcza zimą czy deszczową jesienią. Właśnie dlatego dziecko potrzebujebutów przedszkolnych.
Idealne buty na co dzień do przedszkola
Dobrze dopasowane buty dla dziecka w wieku przedszkolnym muszą być przede wszystkim odpowiednio elastyczne. Oznacza to, że ich podeszwa powinna być nie tylko cienka, lecz także na tyle miękka, by bez problemów wyginała się we wszystkie strony. Niemniej ważny jest rodzaj zapięcia – warto stawiać na modele wsuwane na stopę albo zapinane na rzep. Sznurowadła lepiej zostawić na czas, gdy dziecko nauczy się je wiązać, a na razie pozwolić maluchowi na samodzielność przy zakładaniu i zdejmowaniu obuwia.
Dobrze jest wybieraćkapcie stosunkowo lekkie – im mniejsza jest ich masa, tym swobodniej dziecko stawia stopy, a buty nie ograniczają jego ruchów. Warto sięgać po modele z zakrytymi palcami i piętą. Chronią przed przypadkowym bolesnym uderzeniem oraz nie zsuwają się z nóg przy bieganiu. Oczywiście również istotny jest dobrze dopasowany rozmiar i lekki, oddychający materiał. Z tego powodu zawsze warto kupować buty dopiero po przymierzeniu.
Co na niepogodę i spacery?
Warto pamiętać, że w przedszkolu dzieci wychodzą również na dwór. Czasem duża ilość śniegu przy słonecznej pogodzie albo kałuże pojawiające się po deszczu są dla maluchów zachętą do zabawy. Trzeba się zatem przygotować na to, że dzieci w wieku przedszkolnym będą potrzebowały solidnego, łatwego w czyszczeniu obuwia również na taką okazję.
Właśnie do takich butów należąkalosze. Warto wybierać modele z wyciągającą wkładką ocieplającą, dzięki której będą idealne na cały rok szkolny. Takie obuwie powinno być nie tylko wodoszczelne, lecz także dostatecznie wysokie, by nie narażać dziecka na nalanie wody do wnętrza buta. Nie bez znaczenia jest też waga – najlepiej sprawdzają się modele piankowe. Na zimę można też wybrać grubsześniegowce. Są ciepłe, odporne na przemoczenie i zapewniają możliwość wielogodzinnej zabawy bez ryzyka zmarznięcia.
Czy klapki nadają się do przedszkola?
Klapki zdecydowanie nie są polecanym rodzajem obuwia dla młodszych dzieci. Nie zapewniają im dostatecznej stabilności, bez której dziecko nie jest w stanie wygodnie biegać i skakać. Mogą też łatwo spaść ze stopy w trakcie szybszego marszu, a dodatkowo dziecko często nie jest w stanie chodzić w nich w pełni swobodnie.Klapki dziecięce mogą być dobrym wyborem na plażę, jednak w domu czy przedszkolu lepiej sprawdzają się elastyczne kapcie.
Istnieją jednak pewne sytuacje, w których klapki są wymagane przez placówkę. Mowa o przedszkolach, w których w ramach zajęć sportowych dzieci jeżdżą z opiekunami na basen.Klapki basenowe są wówczas niezbędne do higienicznego poruszania się po częściach wspólnych – na przykład szatni, prysznicach i miejscach wokół basenu, gdzie należy chronić stopy przed zarazkami i poślizgnięciem. Takie sytuacje mają jednak miejsce przede wszystkim w starszych grupach – głównie w zerówce.
Buty dziecięce wymagają odpowiedniego dopasowania do rozmiaru stopy, a także do okoliczności, w których będą noszone. Warto się w tej sprawie kierować głównie komfortem dziecka, a nie tylko estetyką czy ceną obuwia. Pamiętajmy, że w okresie wzrostu odpowiednie dopasowanie butów jest szczególnie ważne dla rozwoju malucha!