2018-11-07

Jesienna impregnacja obuwia

Zmienne warunki pogodowe jesienią mogą zniszczyć nasze obuwie. Na szczęście dzięki licznym preparatom i odrobinie zaangażowania możemy się przed tym uchronić. Jak skutecznie impregnować obuwie jesienią?  

Słoneczne dni przeplatane z deszczem i wichurami – to kwintesencja jesiennej pogody. W takich warunkach jeszcze bardziej powinniśmy skupić się na naszym obuwiu oraz jego skuteczniej ochronie. Wilgoć, błoto, pył – to tylko niektóre z problemów, z którymi się zetkniemy.  

Obuwie pod specjalnym nadzorem
Największym zagrożeniem dla naszych butów jest woda – działa ona negatywnie zarówno na skóry naturalne, jak i materiały syntetyczne czy tekstylne. Brak odpowiedniego zabezpieczenia buta przed wodą czy też zaniechanie odpowiedniego suszenia skutkować będzie odkształcaniem się cholewki, przedostawaniem wody do wnętrza, butwieniem wewnętrznych warstw buta. W przypadku skór zamszowych woda może powodować nieestetyczne odbarwienia.  

Aby zabezpieczyć obuwie przed szkodliwą działalnością wody konieczna jest odpowiednia pielęgnacja oraz impregnacja. Poświęcając kilka minut tygodniowo możemy skutecznie chronić nasze buty!  

Zanim pomyślisz o impregnacji…
Przymierzając się do impregnacji obuwia pierwszy krokiem powinno być dokładne wyczyszczenie cholewki. Usunięcie błota czy pyłu jest niezbędne, aby wykorzystywane produkty mogły faktycznie wniknąć głęboko w strukturę tworzywa. Metodę czyszczenia dobieramy do tworzywa.    

Materiały syntetyczne czyścimy ściereczką nasączoną wodą i delikatnym detergentem –butów nie moczymy pod strumieniem wody ani nie pierzemy w pralce. Buty ze skóry licowej czyścimy przy pomocy czystej, suchej ściereczki lub też ściereczki nasączonej wodą. Zabrudzenia należy usuwać bardzo delikatnie, aby nie przemoczyć skóry. Buty wykonane ze skór nubukowych i zamszowych czyści się zazwyczaj przy użyciu miękkich szczotek, które delikatnie wyczesują z włosia pył i drobiny kurzu. Pomocne okażą się także gumki obuwnicze, którymi zetrzemy drobne rysy.  



Skóry licowe – pasty i balsamy
Pastowanie obuwia skórzanego jest zdecydowanie najpopularniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym, jednak większość z nas pastuje buty nie po to, aby je zaimpregnować, ale aby wyglądały ładniej. Efektowny połysk skóry licowej po pastowaniu to efekt uboczny – ważniejsze jest nawilżanie, odżywianie i ochrona skóry. Skuteczne pastowanie zajmie trochę czasu - po nałożeniu pasty pozostawmy buty na godzinę, kolejno zaś wypolerujmy skórę miękką, suchą ściereczką bawełnianą. Zaleca się powtórzenie tej procedury dwa razy.

Ważną funkcją pasty jest odżywianie i uelastycznianie skór licowych. Zaniechanie pastowania może skutkować sztywnieniem skóry, z czasem również jej pękaniem. Pasta skutecznie nawilży strukturę skóry i znacząco wpłynie na jej elastyczność, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Coraz częściej w sklepach obuwniczych stykamy się z balsamami – ich zadaniem jest stworzenie warstwy ochronnej na cholewce, jak również odżywienie koloru – dlatego też balsamy warto dobierać kolorystycznie do obuwia!

Nubuk, zamsz, tworzywa syntetyczne - impregnaty w sprayu
Obuwie zamszowe i nubukowe na pierwszy rzut oka są problematyczne w impregnacji i ochronie – w ich przypadku nie możemy stosować klasycznych past. Na szczęście producenci oddali w nasze ręce specjalistyczne spraye, które doskonale pasują do tego typu obuwia.      

Impregnat rozpylamy w odległości ok. 20 cm od obuwia, dokładnie pokrywając nim całą cholewkę. Po impregnacji obuwie odstawiamy, aby wyschło. Ten rodzaj aplikacji pozwala na stworzenie delikatnej warstwy ochronnej, która pozostaje na cholewce (a nie wnika w głąb jak w przypadku past).
pixel