2017-08-25

Niewygodne buty – czy jest na nie sposób?

Piękne buty nie zawsze bywają wygodne – wie o tym każdy z nas. Czy jednak muszą leżeć zapomniane w szafie? Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów na to, aby but stał się wygodniejszy!

Zdarza się, że nawet najpiękniejsze buty po zakupie i założeniu cisną, obcierają skórę, kaleczą stopy. Często także w sklepach sprzedawcy przekonują nas, że but z pewnością się „rozejdzie”. Zapewnienia okazują się przedwczesne, a but ląduje na dnie szafy. Czy istnieją metody na to, aby jednak móc je założyć i wygodnie spacerować? Oto kilka sposobów proponowanych przez producentów!

Pianki i spraye rozciągające
Pianki i spraye są coraz chętniej kupowane przez klientów sklepów obuwniczych – musimy jednak ostrzec, że nie będą one w stanie zmienić rozmiaru buta o numer większy. Działanie pianki to przede wszystkim rozmiękczenie materiału w konkretnym miejscu. Zanim jednak zastosujemy konkretny preparat koniecznie przeczytajmy do jakiego typu tworzyw jest przeznaczony 0 źle dobrany preparat może całkowicie zniszczyć skórę, zamsz. Pianki i spraye nakładamy na but, czekamy chwilę aż wsiąkną, kolejno zakładamy but, aby mógł on lepiej dopasować się do stopy. Pianki i spraye najlepiej sprawdzają się, kiedy ucisk buta jest punktowy.


Zapiętki – kiedy but jest zbyt luźny
Zdarza się, że zakupiony but zbyt szybko rozchodzi się i sprawia, że najzwyczajniej spada on ze stopy. Zapiętki tworzone z poduszeczek żelowych czy ze skóry nakleja się w takich sytuacjach wewnątrz buta, za piętą, aby stanowiły dodatkowe wypełnienie. Zapiętki sprawdzają się również w sytuacjach, kiedy tył buta obciera obszar ścięgna achillesowego. Zapiętki najlepiej sprawdzają się w przypadku balerin oraz szpilek. Nie powinny być sosowane w przypadku botków, kozaków.

A może wkładki?
Zdecydowana większość z nas nie docenia możliwości, jakie dają nam producenci wkładek do butów. Zazwyczaj wymianą wkładki interesujemy się dopiero wtedy, kiedy jest ona widocznie przetarta. Wybierając konkretny rodzaj wkładki możemy nie tylko lepiej amortyzować stopę podczas chodzenia, ale i znacząco zmniejszyć nacisk stopy, zmniejszyć ból. Wkładki mogą służyć również temu, aby stopa nie ślizgała się wewnątrz buta. Możliwości jest naprawdę wiele!

Czy warto stosować domowe sposoby?
Z pewnością nasi rodzice czy dziadkowe mogą polecić na wiele interesujących sposobów na to, jak bez konieczności kupowania chemicznych preparatów możemy spróbować rozciągnąć but. Chyba najpopularniejszy, było nacieranie wnętrza buta denaturatem, aby zmiękczyć tworzywo. Musimy jednak pamiętać, że wiele z takich metod może narazić nasz but na zniszczenie! Zdecydowanie lepiej zaufać propozycjom producentów.
pixel