2015-07-29

Obuwie zdrowotne – co należy o nim wiedzieć?

Coraz więcej z nas skarży się na ból stóp. Może być to spowodowane noszeniem nieodpowiednio dopasowanego obuwia, rodzajem aktywności czy też deformacjami stopy. W takich sytuacjach konieczne jest poznanie przyczyny dyskomfortu oraz dopasowanie takiego obuwia, które zapewni wygodę. W wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem okazuje się kupno obuwia zdrowotnego.

 

Obuwie zdrowotne nie jest zalecane wyłącznie osobom cierpiącym na konkretne schorzenia stóp. Coraz częściej wybierają je również osoby zdrowe, pragnące na długo zachować komfort chodzenia oraz wygodę. W jakich sytuacjach najczęściej pomocne okazuje się obuwie zdrowotne? Oto kilka przykładów:

 

  • deformacja stóp ? najczęstszym powodem dla którego sięgamy po obuwie zdrowotne są deformacje stóp. Najczęściej są to tak zwane ostrogi piętowe, halluksy, ale również nachodzące na siebie palce stopy czy też powstawanie bolesnych odcisków. Wiele z tych deformacji czy schorzeń wywołana została noszeniem nieodpowiednio dobranego obuwia.

  • zbyt duża waga ? nadwaga może być jednym z głównych powodów narastającego bólu stóp. Nadmierne kilogramy sprawiają, iż ciężar ciała szczególnie kumuluje się właśnie na stopach. Wykorzystanie odpowiednio profilowanego obuwia zdrowotnego pomaga zniwelować dyskomfort i ból.

  • praca ?na stojąco? - wiele osób wykonuje swoją pracę na stojąca. Dotyczy to przede wszystkim osób związanych z obsługą klienta, jak również pracy fizycznej. Długotrwałe utrzymywanie się w pozycji stojącej może wpływać negatywnie nie tylko na stopy, ale również skutkować powstawaniem żylaków. W takich sytuacjach wygodne obuwie jest podstawą ? powinno ono równomiernie rozkładać ciężar ciała oraz pozwalać na zachowanie wysokiego komfortu nawet przez wiele godzin.

  • profilaktyka ? najczęściej stosowana jest w przypadku dzieci. Obuwie zdrowotne dedykowane jest dzieciom, których stopy mają odpowiedni wymiar i kształt. Celem noszenia przez dziecko tego rodzaju obuwia jest wspomaganie prawidłowego rozwoju oraz zapobieganie powstawaniu wad postawy. Buty te najczęściej mają możliwość wykorzystania dodatkowych wkładek.

 

Co warto wiedzieć o butach zdrowotnych?

W przypadku obuwia tego typu z pewnością warto zwrócić uwagę na cholewkę buta oraz jego podeszwę. Cholewka wykonywana jest najczęściej ze skóry naturalnej. Zastosowanie tego materiału gwarantuje nie tylko trwałość buta, ale przede wszystkim przewiewność oraz możliwość subtelnego dopasowania do stopy. Wykorzystywana skóra jest miękka, nie uciska stopy, wpływając na komfort podczas chodzenia.

 

Drugim istotnym zagadnieniem jest podeszwa. Najczęściej są one tworzone z półtwardych materiałów. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie kompromisu pomiędzy wygodą, amortyzacją stopy a skuteczną ochroną przed nierównościami terenu. Podeszwa jest również wykonywana z lekkich materiałów ? ma to na celu niwelowanie obciążenia nogi.

 

Oczywiście nie bez znaczenia są wkładki w obuwiu zdrowotnym. Najczęściej są one anatomicznie dopasowane do kształtu stopy. Wiele z nich to także wkładki antybakteryjne, pozwalające zachować świeżość we wnętrzu buta, nawet podczas intensywnego użytkowania.

Wiele z oferowanych modeli obuwia zdrowotnego posiada nieznacznie podwyższony obcas lub też koturnę. Dzięki nim możliwe jest utrzymanie fizjologicznej pozycji stopy o lekko podwyższonej pięcie.

 

pixel