Problem przemoczonych butów zimą zna większość z nas. Jak ratować obuwie? Jak zapobiec takim sytuacjom?
Zima to czas, w którym nasze obuwie szczególnie narażone jest na uszkodzenia i nadmierny kontakt z wodą. Efektem tego jest przemoczenie obuwia, wewnętrznych wkładek, jak również stóp – stąd już tylko chwila do przeziębienia i problemów zdrowotnych. Jak radzić sobie z przemoczonym obuwiem? Jak skutecznie dbać o to, aby sytuacje te nie miały więcej miejsca? Oto kilka praktycznych wskazówek!
Problem wilgotnego wnętrza buta, przemoczonej wkładki...
Przemoczone obuwie to nie tylko problem cholewki narażonej na działanie wody. Wilgoć przedostająca się do wnętrza buta wnika w wyściółkę oraz wkładkę buta, co bardzo szybko prowadzi do rozwoju bakterii i grzybów. Problem rozpoznamy w momencie pojawienia się nieprzyjemnego zapachu – oznacza to, że wewnątrz wkładki za chwilę może pojawić się pleśń.
Ratowanie buta rozpoczynamy od jego dokładnego oczyszczenia przy pomocy nasączonej wodą ściereczki. Dokładnie ścieramy kurz, błoto, aby powierzchnia buta była przygotowana do osuszenia oraz impregnacji. Po zmyciu zanieczyszczeń konieczne jest wysuszenie butów suchą ściereczką.
Jeśli obuwie zostało przemoczone w znacznym stopniu konieczne okaże się wyrzucenie lub wypranie i wysuszenie wkładek, w zależności od ich stopnia zużycia. Nie zastanawiajmy się także długo nad ich wymianą – w sklepach obuwniczych znajdziemy wiele wkładek w niskich cenach.
Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z grzałek narciarskich, które po podłączeniu do prądu pozwalają wysuszyć wnętrze buta. Takie grzałki pozostawiamy w obuwiu na kilka godzin.
Jeśli nie posiadamy grzałek zastosujmy stare metody naszych dziadków – wykorzystajmy klasyczne, czarno-białe gazety. Zmięte w kulki i włożone do butów skutecznie wciągną wilgoć.
Po wysuszeniu buta dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie dezodorantów do obuwia – wiele z nich posiada właściwości antybakteryjne i odświeżające. Przyczynią się do zmniejszenia ilości bakterii wewnątrz buta po przemoczeniu.Po dokładnym wysuszeniu i odświeżeniu wnętrza buta możemy włożyć z powrotem wyprane czy nowe wkładki.
Aby zapobiec przemoczeniu w przyszłości...
Jeśli chcemy lepiej zabezpieczyć nasze obuwie przed działaniem wilgoci i wody konieczne jest ich zaimpregnowanie. Rodzaj wykorzystanego kosmetyku zależy oczywiście od cholewki buta. Inne produkty wykorzystamy w przypadku skóry licowej, inne przy nubuku czy zamszu.
W przypadku skór licowych najlepsze okażą się balsamy, kremy i pasty. Ich zadaniem jest natłuszczenie powierzchni buta, zamknięcie jej porów i jak najwyższa ochrona przed wilgocią. Balsamy i kremy uelastyczniają też skórę i zapobiegają jej pękaniu na mrozie!
Dla obuwia nubukowego czy zamszowego polecana jest pasta w płynie, która działa podobnie jak kosmetyki tego typu w formie stałej.