2018-05-18

Przemoczone obuwie – jak sobie z nim radzić?

Majowa pogoda bywa kapryśna – upalne dni przeplatają się z ulewnym deszczem. Jak poradzić sobie z przemoczonymi butami, tuż po powrocie do domu?

Majowa pogoda bywa nieobliczalna. Piękne słońce przeplata się z ulewami z gradem. Ciężko jest w takiej sytuacji dopasować idealne obuwie, stąd też przynajmniej raz każdy z nas musiał stawić czołowo przemoczonym butom. Jak radzić sobie z tym problemem? Jak suszyć obuwie, aby nie straciło ono swojego fasonu i koloru? Jakich błędów nie popełniać podczas suszenia?

Jak wpływa nadmiar wody na nasze buty?
Wszystko zależy od materiałów. W przypadku naturalnych skór przemoczenie wpływa nie tylko na strukturę tkaniny, ale również na jej kolor. Przemoczony but skórzany suszony w nieumiejętny sposób może nie tylko się odkształcić, ale również zmienić kolor. Skóry licowe po wysuszeniu mogą także zacząć pękać. Tkaniny tekstylne są znacznie odporniejsze na wodę – o ile tylko poddamy je dokładnemu suszeniu. Utrzymująca się wilgoć z czasem wpłynie na pojawianie się pleśni, butwienie, nieprzyjemny zapach. Podobnie jest z wewnętrznymi wkładami do butów – ich wielokrotne przemoczenie sprawia, że stają się one kompletnie bezużyteczne. Wraz z wilgocią na ich powierzchni i we wnętrzu rozwijają się grzyby i bakterie.

Błędy podczas suszenia obuwia
Najczęściej popełnianym błędem podczas suszenia obuwia jest oczywiście położenie ich na kaloryferze. Takie działanie może przyczynić się do zniszczenia podeszwy (ze względu na punktowe podgrzewanie), ale również do deformacji cholewki. Popularne jest także używanie suszarek do szybszego suszenia – tego również nie powinniśmy robić. Gorący podmuch powietrza sprawi, że materiał stanie się przesuszony, a w efekcie może zacząć pękać. W cieplejsze dni przemoczone buty wystarczy wystawić na balkon. Podczas jesieni i zimy obuwie suszmy w temperaturze pokojowej, z dala od grzejnika.



Pierwsza zasada: nie zwlekaj z działaniem!
Jeśli nasze buty przemokły najważniejsze jest to, aby zająć się nimi tuż po przyjściu do domu. Przede wszystkim wyjmijmy sznurówki (jeśli są to buty sportowe) i na ile to możliwe rozchyl but, stawiając go podeszwą do dołu. Jednym z najbardziej znanych sposobów na wyciągnięcie wilgoci z tkanin jest zastosowanie zwykłych, szarych gazet zwiniętych w kulkę i wepchniętych do buta. Wiele osób poleca także… suchy ryż. Oba te materiały posiadają właściwości higroskopijne – oznacza to, że chłoną wilgoć. Gazety wewnątrz butów należy wymieniać co kilka godzin. Takie suszenie nie jest procesem krótkim – jest to jednak najskuteczniejsza metoda na to, aby but zachował swoją formę i nie odbarwił się. Po wysuszeniu obuwia skórzanego koniecznie zastosujmy prawidła, aby buty nie straciły swojego fasonu.
Jeśli przemoczenie jest niewielkie można zastosować grzałki do butów, które stają się coraz popularniejszym produktem w sklepach obuwniczych.

Aby zapobiec powstawaniu pleśni wewnątrz buta po wysuszeniu warto mieć pod ręką preparaty odświeżające do obuwia. Po dokładnym wysuszeniu obuwia ze skóry licowej pomyślmy o pastowaniu lub zastosowaniu preparatów na bazie naturalnych wosków.
pixel