2015-11-08 Skóra - naturalna i ekologiczna |
Naturalna skóra jest jednym z najbardziej cenionych materiałów, wykorzystywanych do tworzenia obuwia, galanterii skórzanej, dodatków. Coraz częściej spotykamy się z produktami wykonanymi ze skóry ekologicznej. Czym różnią się od siebie? Jakie są ich wady i zalety?
Czy wybór pomiędzy skórą ekologiczną a naturalną ma znaczenie?
Naturalna skóra pozwala na swobodną wymianę powietrza. W przypadku obuwia ma to niebagatelne znaczenie. Dzięki temu stopa ma możliwość ?oddychania?, nie poci się, a tym samy: znacznie minimalizuje się ryzyko odparzeń, uszkodzenia naskórka.
Coraz częściej spotkać można się z ekologicznymi odpowiednikami naturalnej skóry. Obecnie są one tworzone z taką precyzją, że ciężko odróżnić, czy mamy do czynienia z naturalnym czy syntetycznym materiałem. Nie jest to jednak produkt nowy na polskim rynku - dawniej skóra ekologiczna zwana była skajem, dermą, dermatoidem, eko skórą. Jednym z rodzajów skóry ekologicznej jest również alcantara, która doskonale imituje naturalny materiał. Wykorzystanie skór ekologicznych ma swoje duże uzasadnienie: ich produkcja jest znacznie tańsza. Możliwości związane z imitowaniem konkretnych rodzajów materiałów także nie jest bez znaczenia. Skóry ekologiczne są stosowane właściwie w każdej dziedzinie, gdzie zastosowanie mają skóry naturalne. Ze skór ekologicznych tworzy się buty, rękawiczki, torebki, odzież wierzchnią, dodatki takie jak portfele czy saszetki. Zaletą skóry ekologicznej jest jej cena - jest ona znacznie tańsza od naturalnych wyrobów skórzanych. Dodatkowo jej wygląd często jest praktycznie nie do odróżnienia od skóry naturalnej. Niestety, skóra ekologiczna nie zachowuje się jak jej naturalny odpowiednik. W przeciwieństwie do naturalnych skór nie przepuszcza ona powietrza. Jeśli buty są wykonane ze skóry ekologicznej stopa narażona jest na odparzenia oraz rozwój bakterii wewnątrz buta. Skóra ekologiczna jest bez wątpienia mniej odporna na uszkodzenia, pęknięcia, przetarcia.
|