2016-08-17

Szpilki - czy muszą być niewygodne?

Obuwie na wysokim obcasie kojarzone jest z brakiem wygody i zmęczonymi stopami. Nie musi tak jednak być! Jak nosić szpilki wygodnie?

Wiele pań narzeka,że obuwie na wysokim obcasie nie jest wygodne. Jest w tym wiele prawdy, gdyż w konkretnej pozycji ciężar ciała nie jest rozkładany na całą podeszwę stopy, ale przede wszystkim na jej przednią część. Do tego dochodzi konieczność balansowania ciałem w taki sposób, aby nie zrobić sobie krzywdy podczas chodzenia. Przyczyną dyskomfortu podczas noszenia szpilek są również nieodpowiednio dobrane buty, niskiej jakości materiały, z których zostały wykonane.

Stawiaj na sprawdzone marki
Nie jest tajemnicą, że wysoka cena markowych butów wynika przede wszystkim z zastosowania wysokiej klasy materiałów (np. skór naturalnych) oraz precyzyjnego szycia i profilowania. Obuwie markowe jest staranniej wykonane, przez co znacznie rzadziej zdarza się sytuacja, w której but uwiera, powoduje odparzenia. Wśród wartych uwagi marek tworzących buty na wysokim obcasie warto wymienić takie jak Ryłko, Maciejka, Wojas.



Sprawdź wysokość i ułożenie obcasa!
Kluczową kwestią tego, czy but zapewni nam wygodę, jest jego budowa, a dokładniej umieszczenie, kształt i wysokość obcasa. Aby móc swobodnie się poruszać i nie czuć dyskomfortu obcas powinien być umieszczony na środku pięty. Dodatkowo im jest grubszy, tym stabilniejszy i zapewnia solidniejsze podparcie dla nogi.
Wiele mitów narosło wokół wysokości obcasa i tego, jak przekłada się na zmęczenie naszych nóg. Wiele pań ceniących obuwie na wysokim obcasie twierdzi, że to w niższych obcasach chodzi im się niewygodnie. Przyjęło się, że optymalna wysokość obcasa w bucie do chodzenia na co dzień do od 6 do 9 cm. Jeśli chcemy wybrać wyższy obcas pamiętajmy o tym, że dłuższe poruszanie się będzie sprawiało nam problem.
Warto wiedzieć, że duży rozmiar stopy wpływa na komfort noszenia butów. Im stopa większa, tym wygodniej chodzi nam się w bitach na obcasach.

Wkładki i podpiętki ? kiedy but nie pasuje idealnie
Zdecydowanie powinniśmy unikać kupowania zbyt małych butów ? musimy jednak pamiętać, ze obuwie wykonane ze skóry naturalnej czy zamszu może minimalnie się rozejść. Kiedy poczujemy, że nasza stopa przesuwa się w bucie na obcasie zasadne będzie zakupienie wkładek i podpiętek, które pozwolą na unieruchomienie stopy i wygodniejsze chodzenie bez ryzyka zwichnięcia kostki.

Z pewnością wygoda podczas chodzenia w bitach na obcasie wynika również... z umiejętności. Na szczęście nie jest to kwestia talentu, a wprawy! Jeśli wcześniej nie było kontaktu z takim obuwie należy zacząć od niskich obcasów: 3-5 cm, stopniowo przechodząc do wyższych modeli. Ćwiczenia powinny polegać na chodzeniu w różnych kierunkach, zatrzymywaniu się, obracaniu ? dzięki temu stopa przyzwyczaj się do nowego typu obuwia. W dalszej kolejności ważne jest chodzenie po różnych rodzajach podłoża: betonie, chodniku, dywanach, deskach.

 

pixel