2019-01-09

Zimowe spacery – jakie buty wybrać?

Zima to idealna pora na to, aby urządzić sobie dłuższy spacer po okolicznych lasach czy górach. Okazuje się, że dzisiaj nie trzeba wiele, aby skorzystać z zimowej aury. Podstawą są odpowiednio dobrane buty oraz ich impregnacja. Jak przygotować się do zimowego spaceru?

Obuwie odpowiednie na zimowe przechadzki
Jeśli zamierzamy opuścić komfortową strefę miasta i odśnieżone chodniki zdecydowanie powinniśmy zrezygnować z klasycznych butów zimowych. Na nierównym i oblodzonym terenie przysporzą więcej problemów niż pożytku. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wybranie butów trekkingowych, dedykowanych właśnie na takie warunki. Obecnie na polskim rynku znajdziemy wiele modeli obuwia trekkingowego – różnią się one materiałami wierzchnimi, rodzajem ocieplenia, obecnością lub brakiem membrany, podeszwą i bieżnikami. Jakie buty wybrać na pierwsze terenowe spacery zimą?

Pierwsze buty trekkingowe – co wybrać?
Szukając pierwszych butów trekkingowych na zimowe wyprawy przede wszystkim zwracajmy uwagę na rozmiar, materiały wierzchnie oraz rodzaj podeszwy. But trekkingowy najlepiej przymierzać z grubszą skarpetą. Pamiętajmy również, że po wielu godzinach marszu w trudniejszych warunkach nasza stopa spuchnie. Wielu producentów rekomenduje więc kupowanie butów o pół czy nawet rozmiar większe od rozmiaru, który nosimy na co dzień.



Buty wysokie czy niskie?
W sklepach sportowych i obuwniczych znajdziemy buty trekkingowe niskie (pod kostkę) i wysokie (nad kostkę). W okresie zimy zdecydowanie rekomendowane są buty wysokie, gdyż doskonale utrzymują stopę i chronią kostkę przed potencjalnymi urazami.

Jakie materiały wierzchnie wybierać? Wszystko zależy od naszych upodobań oraz tego w jakich warunkach buty będą wykorzystywane. Jeśli planujemy spacerować w nich po lasach czy też niewymagających szlakach górskich możemy wybrać cholewkę z materiałów łączonych (skóra nubukowa, kordura). Jeśli zależy nam na tym, aby chronić całą stopę przed przemoczeniem w wysokim śniegu zdecydowanie lepsze będą modele, w których cała cholewka wykonana jest ze skóry. Musimy pamiętać, że w zależności od rodzaju cholewki dobieramy konkretne metody impregnacji. Zdecydowana większość butów trekkingowych tworzona jest z naturalnych skór – izolują one przed chłodem, dopasowują się do skóry i są niezwykle wytrzymałe.

Wewnątrz buta powinna znajdować się także gruba wkładka, której zadaniem jest amortyzowanie stopy podczas chodzenia, jak również izolowanie przed chłodem. Wkładkę powinniśmy wymieniać w zależności od intensywności użytkowania butów.

Gruba podeszwa z bieżnikiem
Co z podeszwą? Podeszw powinna być wykonana z grubej warstwy materiału syntetycznego z dodatkiem gumy. Przede wszystkim podeszwa izoluje od podłoża, pozwala zwiększenie tarcia podczas chodzenia. Istotny jest także bieżnik, który pozwoli zachować nam bezpieczeństwo podczas dłuższych wędrówek. Bieżnik należy obserwować – kolejne lata użytkowania butów sprawiają, że ściera się on, a buty nie zapewniają odpowiedniej przyczepności na śniegu.

Impregnacja obuwia trekkingowego
Impregnacja butów terenowych jest niezwykle istotna – konieczne jest dobranie preparatu, który będzie idealnie dopasowany do materiałów wierzchnich. Najczęściej spotykane są impregnaty w sprayu, których zadaniem jest ochrona przed wnikaniem wilgoci i namakaniem cholewki. Zabieg impregnacji warto powtarzać kilka razy w ciągu sezonu, aby mieć pewność, że nasze buty są odpowiednio chronione.
pixel