Do czego służą prawidła i dlaczego warto je stosować?
Nic bardziej błędnego! Prawidła ciągle jeszcze są przyrządem mało popularnym i słabo znanym – a szkoda, bo ich regularne stosowanie pomoże utrzymać w dobrej kondycji nie tylko drogie, eleganckie buty, ale również te zwyczajne, noszone na co dzień. Sprawdźmy, w czym tkwi sekret tego dobroczynnego działania prawideł, jak je dopasować do naszego obuwia, a potem prawidłowo używać.
Nic nie jest wieczne, również buty
Kiedy zakładamy po raz pierwszy zakupioną właśnie parę butów, chcielibyśmy móc jak najdłużej cieszyć się jej nowością i estetycznym wyglądem. Niestety w miarę upływu czasu i ciągłego użytkowania nasze obuwie zużywa się i ulega deformacji. Podczas chodzenia cholewka buta pracuje wraz ze stopą, w wyniku czego na skórze powstają załamania i wybrzuszenia, szczególnie na wysokości palców. Ponadto stopa w obuwiu mniej lub bardziej się poci (szczególnie dotyczy to butów sportowych), a powstała wilgoć wchłaniana jest przez elementy buta, co też mu nie służy. W rezultacie buty nie wyglądają już tak elegancko, czyli jak tuż po zakupie, lecz odkształcają się i sprawiają wrażenie znoszonych, nawet jeśli nie były zbyt intensywnie używane.
Na kłopoty – prawidło!
W utrzymaniu naszego obuwia jak najdłużej w dobrej formie pomogą nam prawidła. Prawidło do buta jest to drewniane lub plastikowe wypełnienie, uformowane w kształcie stopy. Posiada ono dwa elementy, kształtem przypominające palce i piętę, połączone ruchomymi rurkami oraz sprężynami. Niektóre prawidła mają również rozcięte czubki, co dodatkowo pozwala regulować je na szerokość.
Jak używać prawideł do butów? To proste! Sprężyny zastosowane w prawidłach ułatwiają bezproblemowe włożenie ich do butów. Gdy sprężyny rozprężają się, prawidła ciasno wypełniają but. I właśnie o to wypełnienie chodzi! Napinając materiał, z którego wykonane są buty, prawidła pomagają bowiem w utrzymaniu właściwego, pierwotnego kształtu cholewki, wygładzają ją i prostują podeszwę. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy nasze buty uległy przemoczeniu podczas jesiennej lub zimowej pluchy. Mokre buty, zwłaszcza ze skóry zamszowej, łatwo się odkształcają, a nawet mogą się skurczyć. Dzięki zastosowaniu prawideł podczas suszenia możemy być spokojni o to, że obuwie po wyschnięciu zachowa odpowiedni fason.
Jedne prawidła, wiele zastosowań
Prawidła uratują nasze obuwie nie tylko po przemoczeniu. Ten sprytny wynalazek możemy wykorzystać w wielu sytuacjach, przedłużając żywotność butów, a także sprawiając, że ich noszenie będzie bardziej komfortowe:
-
do przechowywania obuwia:
Wbrew pozorom buty, których aktualnie nie nosimy (np. obuwie zimowe lub eleganckie półbuty do garnituru), podczas przechowywania w szafie również mogą ulec deformacji, szczególnie w okolicy czubka, a nawet nieco się skurczyć. Aby temu zapobiec, warto umieścić w nich prawidła.
-
do rozciągania ciasnych butów:
Jednym z domowych sposobów rozciągania zbyt ciasnego obuwia jest zastosowanie prawideł. Na prawidła nakładamy grube skarpetki, nawilżone wodą w miejscach, które najbardziej wymagają rozciągnięcia. Następnie prawidła w skarpetkach wkładamy do butów i zostawiamy na noc. W razie potrzeby całą operację możemy kilkakrotnie powtórzyć. Jeżeli chcemy rozciągnąć buty na długość albo pozbyć się problemu otarć na piętach, musimy zaopatrzyć się w takie prawidła do rozciągania butów, które wywierają większy nacisk na piętę.
-
podczas czyszczenia obuwia:
Przed pastowaniem i polerowaniem butów skórzanych warto umieścić w nich prawidła. Dzięki takiemu prostemu zabiegowi cholewka będzie odpowiednio wygładzona i napięta, co nie tylko ułatwi nam pracę, ale też sprawi, że uzyskamy znacznie lepszy efekt.
-
do codziennego stosowania:
Codzienne używanie prawideł to nie przesada ani kaprys, zwłaszcza jeśli chodzi o parę butów, na której nam szczególnie zależy. Jeżeli stosujemy prawidła od samego początku użytkowania butów, zwłaszcza takich, które często nosimy, możemy znacznie spowolnić zużycie obuwia. Prawidła nie tylko pozwolą butom jak najdłużej zachować pierwotny fason, ale też wchłoną wilgoć powstałą podczas całodziennego noszenia obuwia.
Jak dobrać prawidła do butów?
Prawidła można zakupić w stacjonarnych sklepach obuwniczych (jeśli robimy to po raz pierwszy, sprzedawca pomoże nam wybrać te najbardziej odpowiednie) albo nabyć w sprzedaży on-line. Prawidła powinny mieć ten sam rozmiar co stopa. Muszą dokładnie wypełniać but – tak, żeby nie pozostawiać w nim wolnej przestrzeni, ale też żeby przesadnie nie rozpychać cholewki.
Specjaliści polecają prawidła z regulowaną szerokością, które można jeszcze lepiej dopasować do naszego obuwia. Doradzają również, aby wybierać prawidła z surowego drewna, najlepiej cedrowe lub bukowe. Chociaż są droższe od plastikowych odpowiedników, doskonale wchłaniają wilgoć i odświeżają wnętrze obuwia, warto więc w nie zainwestować.